Co warto wiedzieć przed zakupem dywanu?

Dywan jest istotnym elementem wystroju wnętrza. Stylowy i odpowiednio dobrany dywan wspaniale podkreśla styl wnętrza i jego aranżację. Co jednak warto wiedzieć, nim zdecydujesz się na zakup tego pięknego dodatku?

Przede wszystkim, należy zdać sobie sprawę z tego, że dywan nie jest jedynie kawałkiem materiału, który chroni podłogę. O dywan należy dbać, żeby nie stracił on swojego pięknego wyglądu. Dywan wymaga czyszczenia, ale także odkurzania, bez względu na to, jaki rodzaj dywanu wybierzemy.

Poza tym, warto pamiętać o kwestii wysokości runa, Im runo jest wyższe, tym dywan jest milszy i przyjemniejszy w dotyku, ale jednocześnie nieco trudniejszy do utrzymania w czystości. Wysokie runo jest wymagające, ale przy zachowaniu systematyczności i sumienności, z pewnością doskonale poradzisz sobie z jego pielęgnacją.

Kwestią, nad jaką zastanawiasz się, kupując dywan jest kolor. Zasadą jest, że jasne kolory powiększają optycznie wnętrze, a ciemne je zmniejszają. Jeśli posiadasz salon o imponujących rozmiarach, być może nie zależy Ci już na dodanie mu kilku centymetrów choćby tylko wizualnie. Jeśli jednak Twój pokój lub salon jest niewielkich rozmiarów, prawdopodobnie będziesz chciał powiększyć go wizualnie jasnym dywanem.

Istotny jest wybór motywu dywanu. Pamiętaj o zachowaniu umiaru. Choć w sklepach aż roi się od wzorzystych, wyrazistych dywanów, ostrożnie dobieraj je do reszty aranżacji. Bardzo łatwo jest uzyskać nieprzyjemny efekt chaosu i nieładu. Jeśli na ścianach naklejona została tapeta o bardzo wyrazistym wzorze, dywan powinien być raczej gładki. Wzorzyste dywany natomiast sprawdzą się we wnętrzach, w których ściany pomalowane są na jednolity, spokojny kolor. W ten sposób zyskasz harmonię we wnętrzu, będzie Ci się w nim dobrze odpoczywało i relaksowało.