Dywan do małego pokoju

Niewielki pokój wymusza na nas sporo rozwiązań, na które prawdopodobnie nie zwrócimy uwagi, urządzając pokój o dużym metrażu. Spora przestrzeń daje nam wielkie możliwości, jednak kiedy pokój jest niewielki, konieczne jest zadbanie o detale. Takim właśnie detalem, mającym ogromny wpływ na wygląd całego wnętrza jest dywan. Jaki dywan wybrać do małego pokoju?

Przede wszystkim, pamiętaj o głównej zasadzie – ciemne kolory optycznie zmniejszają wnętrze, jasne je powiększają. Jeśli urządzasz salon czy sypialnię o niewielkich wymiarach, będzie Ci prawdopodobnie zależeć na tym, by wizualnie je powiększyć. Służą temu jasne kolory. Biały czy kremowy dywan sprawi, że wnętrze będzie wydawać się o wiele bardziej przestronne. Warto stawiać na jasne kolory szczególnie we wnętrzach, które nie są zbyt intensywnie eksploatowane, wówczas ryzyko zabrudzenia takiego dywanu jest najmniejsze.

Decydując się na dywan do małego pokoju, nie warto wybierać wyrazistych, ostrych wzorów. Na niewielkiej przestrzeni mogą one powodować nieprzyjemne odczucie chaosu i bałaganu. Zdecydowanie lepiej będzie postawić na dywan ze spokojnym wzornictwem lub nawet monochromatyczny, zachowany w jednym, kolorze. Taki dywan sprawi, że wnętrze będzie wydawało się większe niż jest w rzeczywistości. Mają jeszcze tę zaletę, że pasują do wszystkiego, bez względu na aranżację.

Nawet w małym pokoju trzeba zachować jakieś proporcje. Tyczy się to także dywanu. Jeżeli na przykład w pokoju stoi sofa, dywan powinien być na tyle duży, by osoby na niej siedzące miały nogi na dywanie. Jeśli postawisz na malutki dywanik na samym środku pokoju, uzyskasz mało elegancki efekt. Zdecydowanie lepiej wygląda dywan nieco większy, choć w przypadku skrajnie małych rozmiarów pokoju trzeba uważać, by zachować proporcjonalność poszczególnych elementów.

W niewielkim pokoju zdecydowanie lepiej będzie postawić na jeden większy dywan niż kilka mniejszych. O ile w pokojach o dużym metrażu kilka pojedynczych dywanów może być dobrym pomysłem na oddzielenie od siebie poszczególnych stref, o tyle w przypadku pokojów niewielkich, kilka dywanów nie spełni zadania.