Dywan do salonu – jak wybrać?

Dywan w salonie stanowi niemal tak samo ważny element wystroju, jak meble czy kolor ścian. Dywan dopełnia wnętrze, stanowi jego wykończenie. Wpływa na klimat wnętrza, tworząc przyjemną, ciepłą atmosferę. W jaki sposób wybrać dywan do salonu, by nie żałować?

Wybierając dywan, czy to do salonu, czy do każdego innego wnętrza, pod uwagę musisz wziąć kilka ważnych kwestii. Należy do nich rozmiar dywanu, kształt, kolor, motyw, a także materiał, z którego został wykonany. To sprawia, że wybór odpowiedniego dywanu do salonu nie jest łatwym zadaniem.

Rozmiar odpowiedniego dywanu do salonu zależy przede wszystkim od metrażu pomieszczenia. W małym pomieszczeniu zastosujemy mniejszy dywan, w większym- oczywiście większy. Wiele zależy także od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeżeli dywan ma pokryć większą część podłogi, jego rozmiar będzie większy. Wiele osób decyduje się jednak na zastosowanie niewielkiego dywanu na środku pokoju.

Oprócz rozmiaru, istotny jest kształt. Dywan prostokątny jest wyborem najbardziej standardowym, możesz jednak postawić także na dywan okrągły czy owalny. Jeśli dywan ma być umieszczony pod stołem, jego kształt powinien być z nim spójny. Prostokątny dywan sprawdzi się przy prostokątnym stole. Jeśli stół jest owalny – taki sam powinien być dywan. Niespójność kształtów wywoła nieprzyjemne odczucie chaosu.

Chaos można osiągnąć także zbyt różnorodnymi motywami. Jeśli na ścianach położona jest tapeta o bardzo wyrazistym kolorze czy wzorach, postaw na spokojny,  monochromatyczny dywan. Co za dużo to niezdrowo – ta zasada dotyczy także doboru dywanu. Zachowaj umiar w zakresie kolorystyki i wzornictwa dywanu, a osiągniesz piękną, harmonijną aranżację.

W kwestii doboru materiału, z którego został wykonany dywan, istnieje co najmniej kilka możliwości. Możesz wybrać dywan wykonany z materiałów naturalnych, np. z wełny, możesz także postawić na dywany syntetyczne. Wszystko zależy od Twoich upodobań, ale także od zasobności portfela.