Dywan jako nieodłączny element aranżacji

Dywan jest tym elementem aranżacji wnętrza, który tworzy klimat, jest swoistą „wisienką na torcie”. Zazwyczaj najpierw wybieramy kolor ścian, podłogi, później wstawiamy do pokoju meble, a dywan jest dopełnieniem całej aranżacji. Dlaczego to takie ważne?

Dywan odpowiada za klimat wnętrza. Trudno wyobrazić sobie naprawdę przytulne wnętrze bez dywanu na podłodze. To właśnie dywan ociepla wnętrze, izolując od chłodu podłogi, ma właściwości termoizolacyjne. Miło jest rankiem, tuż po wstaniu z łóżka stąpać bosą stopą właśnie po dywanie. Ten niepozorny element wyposażenia stanowi bardzo istotny detal aranżacyjny.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że właśnie za pomocą dywanu możemy w szybki sposób zmienić wystrój, odmienić i odświeżyć aranżację. Na przykład, wystarczy tylko wprowadzenie wyrazistego dywanu do minimalistycznego wnętrza, by od razu uzyskać kontrast i odrobinę ekstrawagancji. Jeżeli więc marzy Ci się odmiana, a nie masz ochoty, czasu ani funduszy na duży, generalny remont, być może wystarczy tylko zmiana dywanu, by wnętrze nabrało zupełnie nowego charakteru.

Dywan w salonie czy sypialni nigdy nie powinien być kwestią przypadku. Zawsze należy dobrać go do całości aranżacji, pamiętając o tym, jaki efekt chcemy uzyskać. Do wnętrza urządzonego w stylu skandynawskim dobrze jest wybrać monochromatyczny dywan w jasnych odcieniach bieli, beżu lub szarości. Wnętrze klasyczne najlepiej zaprezentuje się w towarzystwie dywanu tradycyjnego o orientalnych zdobieniach. Każda stylizacja niesie ze sobą jakieś charakterystyczne cechy, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze dywanu.

Dywan dobieramy również nie tylko według stylizacji, ale także ze względu na rodzaj pomieszczenia. Do sypialni możemy wybrać jasny dywan, miękki i puszysty. W salonie sprawdzi się model bardziej wytrzymały i odporny na zniszczenia. W dziecięcym pokoju natomiast powinno być przede wszystkim radośnie i kolorowo. Za pomocą dywanu możemy bawić się stylizacją, tworząc nowe aranżacje bez większych wydatków.