Dywan sztuczny czy wełniany?

Jeśli nosicie się z zamiarem zakupu nowego dywanu, pewnie jedną z pierwszych decyzji jakie będziecie podejmować będzie ta odnośnie materiału, z którego został on wykonany. Jaki dywan warto wybrać – syntetyczny, czy raczej wełniany? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest taka prosta, bo jeden i drugi rodzaj ma swoje wady i zalety. Przeczytajcie poniższy artykuł, a dokonanie trafnego wyboru w tej kwestii stanie się dla Was znacznie łatwiejsze.

Wysokiej jakości dywany z włókien naturalnych

Wielbicielom ponadczasowej klasyki i dywanów naprawdę wyjątkowej wartości polecamy zakup dywanu z włókna naturalnego – np. z wełny owczej, lub wełny nowozelandzkiej. Takie dywany doskonale pochłaniają wilgotność z powierza, a gdy w pomieszczeniu jest zbyt sucho, stopniowo oddają wilgoć do otoczenia. Warto wiedzieć, że klasyczne dywany wełniane wykazują również właściwości antyelektrostatyczne, co sprzyja komfortowi użytkowania i znacznie ułatwia ich pielęgnację. Właściwie użytkowany dywan wełniany na długo zachowa swoją sprężystość i będzie nam służył przez długie lata, zapewniając w pomieszczeniu naprawdę komfortowe warunki. Niestety zakup dywanów wełnianych nie pod każdym względem jest rozwiązaniem idealnym. Dlaczego? Pamiętajmy, że ręcznie tkany, duży dywan wełniany to spory wydatek. Co więcej dywany wełniane, zwłaszcza w początkowej fazie ich użytkowania mogą znacznie pylić, z tego względu nie są zalecane do pokojów i salonów, w których przebywają osoby uczulone na wełnę. Jeśli zakupimy dywan wełniany, musimy zwracać szczególną uwagę na ich regularną pielęgnację. Warto wiedzieć, że wełna nie jest materiałem niezbyt wdzięcznym jeśli chodzi o czyszczenie i konserwację.

Wygodne i niedrogie dywany z włókien syntetycznych

Jeśli z jakiegoś powodu nie możecie lub nie chcecie mieć w swoim mieszkaniu dywanu wełnianego, zachęcamy byście zainteresowali się dywanami z włókien sztucznych, czyli syntetycznych. W szerokiej gamie dywanów syntetycznych możemy wyróżnić te polipropylenowe, poliestrowe, typu heat-set, czy też akrylowe. Na pewno będziecie pod wrażeniem ilości ich modeli, kształtów, jak również bardzo nowoczesnych technologii wytwarzania. Obecnie produkowane dywany z włókien syntetycznych są coraz lepszej jakości. Niewątpliwą zaletą tego typu dywanów jest to, że są one łatwe w czyszczeniu i pielęgnacji. Są też polecane dla alergików uczulonych na wełnę. Niestety również dywany syntetyczne nie są produktami wolnymi od wad. Na pewno nie są one tak bardzo trwałe oraz mięciutkie w dotyku jak, te z prawdziwej wełny. Co więcej niektóre włókna sztuczne nie są za bardzo sprężyste, co może powodować, że ich runo szybciej będzie się odkształcać.

Jak wynika z powyższych rozważań, zarówno zakup dywanu wełnianego, jak i sztucznego niesie ze sobą wiele – bardziej, lub mniej korzystnych konsekwencji. Zanim dokonacie ostatecznej decyzji, rozważcie po prostu wszystkie za i przeciw – a potem ruszajcie śmiało na dywanowe zakupy!