Jak dopasować dywan do wnętrza?

Wybór dywanu do wnętrza może nie być wcale taki prosty. Na rynku dostępnych jest mnóstwo dywanów. Skąd wiedzieć, czy dany model akurat w naszym salonie czy sypialni będzie prezentował się dobrze? Na szczęście, istnieje kilka zasad, które nieco ułatwiają to zadanie. O jakie zasady chodzi?

Przede wszystkim – umiar. To naczelna zasada, która swoje uzasadnienie znajduje nie tylko kwestii dywanu, ale w ogóle w kwestii aranżacji każdego wnętrza. Przesyt z pewnością nie jest mile widziany, bo powoduje poczucie chaosu i bałaganu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem do wnętrza o żywej kolorystyce będzie więc wybór stonowanego dywanu, który będzie harmonijnym dodatkiem do wyrazistych barw. Ta zasada działa także w przeciwną stronę. Jeśli reszta pokoju jest monochromatyczna, dywan może być nieco bardziej ekstrawagancki, przełamując rutynę i stanowiąc ciekawy akcent aranżacyjny.

Drugą zasadą jest dobór odpowiedniego rozmiaru dywanu. Maleńki dywanik na środku przestronnego salonu bądź ogromny dywan pokrywający niemal całą powierzchnię małej sypialni to zdecydowanie mało udane aranżacje. Rozmiar dywanu powinien być proporcjonalny do metrażu wnętrza. W przestronnym salonie świetnie zaprezentują się dywany duże, na których dobrze widać wzór czy motyw. Jeśli pokój jest niewielki, postaw na mniejszy dywan, który nie będzie powodował efektu przesytu czy chaosu i przytłoczenia.

Kolejna zasada dotyczy koloru dywanu. Nie chodzi tu o modne lub niemodne barwy – o gustach się przecież nie dyskutuje. Chodzi raczej o zasadę, która jasno mówi nam o tym, że do wnętrz o niewielkim metrażu wybieramy zwykle dywany jasne, optycznie powiększające przestrzeń, natomiast do wnętrz przestronnych możemy pozwolić sobie na ciemniejsze barwy. Ta prosta zasada pozwoli na uzyskanie ciekawego efektu aranżacyjnego.

Źródło: DywanyWitek.pl