Czy warto wybrać dywan wełniany?

Dywany wełniane są najczęściej produkowane z owczej wełny. Najlepsza jest ta z owiec nowozelandzkich. Ostatnio bardzo modny stał się styl ECO i z tego powodu zainteresowanie wełnianymi dywanami ciągle rośnie. Przed zakupem takiego dywanu warto jednak poznać plusy i minusy takiego wyboru.

Jakie są plusy

Do plusów można zaliczyć to, że wełniane dywany zawierają naturalną wilgoć. Stają się naturalnym stabilizatorem wilgotności powietrza w mieszkaniu, ponieważ wełna chłonie wilgotność z powietrza, a gdy jest sucho stopniowo ją oddaje. Naturalna wełna sprawia również, że takie dywany nie są elektrostatyczne, a dzięki temu komfort użytkowania jest bardzo dobry. Ze względu na to, że wełna jest naturalnym termoizolatorem, te dywany można z powodzeniem położyć na zimnych kamiennych posadzkach i w miejscu, w którym nie występuje ogrzewanie podłogowe. Ponadto wełniane dywany cechują się wyjątkową wytrzymałością, trwałością i sprężystością. Można na nich spokojnie postawić meble, w tym również te ciężkie, ponieważ ich runo nie powinno się trwale odkształcić. Kolejnym plusem jest to, że wełniany dywan się nie zapali, dlatego też wybierając właśnie taki dywan można zadbać o swoje bezpieczeństwo. To również idealny wybór dla osób, które chcą żyć bliżej natury i w zgodzie z nią.

Minusy wełnianych dywanów

Największym minusem jest tutaj niewątpliwie cena, która zazwyczaj jest wyższa niż dywanów syntetycznych. Jeśli już zakupi się taki dywan, trzeba pamiętać o tym, że przez kilka pierwszych miesięcy użytkowania zachodzi tak zwany proces pylenia. Jest to zupełnie naturalne. Czas trwania tego procesu zależy od tego, jak często odkurza się dywan. Nie jest to więc idealny zakup dla osób, które mają alergię na wełnę. Trzeba również pamiętać o tym, że naturalna wełna nie jest odporna na insekty, w tym na mole. Jednak producenci również zwrócili na to uwagę i na ogół zabezpieczają dywany specjalną aperturą, która chroni przed insektami.