Wybór dywanu do pomieszczenia

Każde pomieszczenie, w którym zabraknie dywanu wydaje się niedokończone i w pewien sposób surowe. Dywan wpływa na stworzenie we wnętrzu przytulnego, niezwykle przyjemnego klimatu. Nic więc dziwnego, że wyborowi odpowiedniego dywanu poświęcamy tak wiele uwagi. Jaki dywan wybrać do pomieszczenia i czym się kierować?

Aby wybrać mądrze, trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii. Znaczenie ma nie tylko sam wygląd dywanu, ale także materiał, z jakiego jest wykonany, kształt, rozmiar czy styl. To wszystko razem tworzy pewien zestaw zasad, które mogą pomóc w wyborze odpowiedniego dywanu do każdego wnętrza.

Przede wszystkim, warto zastanowić się, czy dywan będzie stosowany w pomieszczeniu o dużym czy małym metrażu. Duże przestrzenie dają nam o wiele większe pole manewru, co oczywiście nie oznacza, że w małym pomieszczeniu dywan nie będzie wyglądał dobrze. O ile w małym salonie czy niewielkiej sypialni zdecydowanie lepiej będzie prezentował się raczej jasny dywan, o tyle w przestronnym salonie możesz pozwolić sobie właściwie na wszystko. Jeżeli chodzi o kolory, jasne barwy optycznie powiększają przestrzeń, a ciemne je zmniejszają. Warto wziąć to pod uwagę przy wyborze odpowiedniego dywanu.

Poza tym, istotne jest także, jaki efekt chcemy uzyskać. Jeżeli chcesz wyeksponować podłogę, jednocześnie stosując dywan, wybierz mniejszy jego rozmiar. Jeśli jednak dywan ma przykryć większość podłogi, postaw na większy dywan bądź wykładzinę dywanową. Jeśli za pomocą dywanu chcesz wydzielić we wnętrzu kilka stref, możesz rozważyć zakup kilku mniejszych dywanów w zamian za jeden duży. Oczywiście, dywany te muszą być ze sobą spójne .

Bardzo ważny jest materiał, z jakiego wykonany jest dywan. Do wyboru masz dywany naturalne, np. wełniane, a także dywany syntetyczne. Wełniane modele mają o wiele lepsze parametry, wiele osób jednak nie może sobie na taki dywan pozwolić ze względu na alergie.

Rozważenie tych wszystkich kwestii pozwoli na dobór odpowiedniego dywanu do każdego wnętrza, warto więc poświęcić odrobinę czasu, by wybrać mądrze.